Penfolk Pendik Folklor Organizasyonları Gençlik ve Spor Kulübü DerneğiSurvey Anket

Sitemizi Nasıl Buldunuz ?

Sonuçlar

SONER ÖZBİLEN RUMELİ DEN ANADOLU YA TÜRK HALK MÜZİĞİ KOROSU

SONER ÖZBİLEN
"RUMELİDEN ANADOLU'YA"

TÜRK HALK MÜZİĞİ KOROSU KURULDU.


PENFOLK- YANYALILAR KÜLTÜR DERNEĞİ 
İŞBİRLİĞİ İLE PENDİK VE ÇEVRESİNDE
KONUSUNDA TEK
THM KOROSUNA

KATILMANIZDAN ONUR DUYARIZ.

İLETİŞİM: 0532 453 22 01 - 0216 354 20 45 
KAYIT: 
www.penfolk.com


“ÖĞRETMENLER TÜRK HALK MÜZİĞİ KOROSU”
KAYIT İÇİN İRTİBAT 0532 453 22 01

-----------------------------------------------------------------
*****     24 EKİM 2018 ÇARŞAMBA AKŞAMI BAŞLAYACAKTIR..     *****
   -------------------------------------------------------------------------
DERSLER : ÇARŞAMBA AKŞAMLARI 19.30 - 21.30 ARASI YAPıLACAKTIR..
Ayrıntılı bilgi için: telefonla bilgi alabilirsiniz...SONER ÖZBİLEN KİMDİR?
TRT İstanbul Radyosu Türk Halk Müziği sanatçısı, koro şefi. Kosova muhaciri bir ailenin oğlu olarak 1947 yılında Yozgat'ın Boğazlıyan ilçesinde dünyaya geldi. İlkokul ve ortaokulu Boğazlıyan'da, liseyi İstanbul Pendik Lisesi'nde tamamladı. Pendik’te Enver Tuksal ile eski Pefhem döneminde Folklor Festivallerine katıldı. Ardından İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ne devam etti. Müziğe olan ilgisi orta öğrenimi sırasında öğrenci korolarında başladı. Bir süre Kadıköy Halk Eğitim Merkezi ve Aksaray Musiki Derneği'ne devam ederek Orhan Dağlı, 
Nida TüfekçiNeriman Tüfekçi ve Yücel Paşmakçı'nın öğrencisi oldu. 1966 yılında TRT'nin açmış olduğu THM Ses Sanatçılığı sınavını kazanarak Stajyer Sanatçı oldu. 3 yıl süren stajyerlik döneminde Nida Tüfekçi, Neriman Tüfekçi, Halil Bedii Yönetken ve Ahmet Kutsi Tecer gibi üstadlar ile çalıştı. 1969 yılında stajyerliği sona erdi ve TRT İstanbul Radyosu THM Ses Sanatçılığı kadrosuna asaleten atandı. Nida Tüfekçi (Yozgatlı), Ahmet Gazi Ayhan (Kayserili), Hacı Taşan (Keskinli), Refik Başaran (Ürgüplü), Çekiç Ali (Kırşehirli) ve Muharrem Ertaş (Kırşehirli) gibi usta halk sanatçılarının tavır ve üslupları üzerine çalışarak kendi üslubunu geliştiren Soner Özbilen, çalışmalarını son on beş yıldır da Rumeli Türküleri üzerine yoğunlaştırdı.
                Soner Özbilen, 
Ohri-Makedonya, Dijon-Fransa, Barselona-İspanya, Yugoslavya, Kosova, Almanya, İsviçre, Rusya, Libya ve Finlandiya'da yapılan otantik müzik ve folklor festivallerine katıldı. Ayrıca Türkiye'nin pek çok yöresinde yapılan festivallerde konserler verdi. Başta Orta Anadolu ve Rumeli olmak üzere, Türkiye'nin çeşitli yörelerinden birçok türkü derleyerek Türk Halk Müziği Repertuarı'na kazandıran Soner Özbilen, halen TRT İstanbul Radyosu THM Ses Sanatçılığı ve Koro Şefliği görev yaptı ve emekli oldu.